środa, 24 września 2014

Bywszy w świecie. Koszyce.


Koszyce. Drugie co do wielkości miasto na Słowacji pod względem liczby mieszkańców. Europejska Stolica Kultury na rok 2013. Centrum miasta to ponad kilometrowy ciąg pieszy z odnowionymi kamienicami, kościołami, knajpami i grającą fontanną.
Košice
Tramwaje już tu nie kursują.

Košice
Ulica Hlavna - na lewo Teatr Państwowy, po prawej Hotel Slavia i Kościół św. Trójcy.

Košice
Ulica Hlavna

Košice
Kamienica przy ulicy Hlavnej.

Košice
Kamienica przy ulicy Hlavnej.

Košice
Kościół św. Trójcy

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od spaceru po parku miejskim.Warto go odwiedzić choćby dlatego aby posiedzieć nad stawem z widokiem na dach Pałacu Jakaba. To nie jedyna parkowa atrakcja. Są też place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu i baseny – kryty i odkryty.
Košice
Staw w Parku Miejskim.

Na początku ulicy Mlynskej, prowadzącej z Parku Miejskiego do samej Katedry św. Elżbiety stoi piękny pałac. Kiedyś był to prywatny dom znanego koszyckiego budowniczego Petra Jakaba, który zaprojektował również budowle Teatru Państwowego oraz Muzeum Wschodniosłowackiego. W kwietniu 1945 r. pałac był tymczasową siedzibą ówczesnego prezydenta Republiki Czechosłowackiej - Edwarda Benesza.

Košice

Košice

Košice

 Idziemy dalej, w stronę Katedry św. Elżbiety. Po drodze spotkaliśmy tutejszych Mariachi, którzy po lustracji koszy na śmieci udawali się umilać egzotycznymi rytmami pobyt w ogródkach piwnych.


Katedra patronki miasta, św. Elżbiety, jest najdalej na wschód położoną katedrą (budowę rozpoczęto w 1380 r.) w stylu zachodnim w Europie i jednocześnie największą świątynią na Słowacji. Znajduje się w niej Ołtarz św. Elżbiety, cenne gotyckie podwójne kręcone schody – jedne z pięciu swego rodzaju w Europie, grobowiec przywódcy największego przeciwhabsburskiego powstania w dawnych Węgrzech Franciszka II Rakoczego oraz zegar słoneczny z 1477 r. Warto wyjść na szczyt 60-metrowej Wieży Północnej należącej do kompleksu katedry, aby podziwiać panoramę miasta. Po wyjściu z katedry warto przyjrzeć się dokładne jej fasadom.
Košice

Koszyce

Koszyce

Koszyce

Koszyce

Koszyce

Koszyce

Koszyce



























































































Rzygacz
Rzygacz

Rzygacz

Przyjemniaczek i rzygacz
Spojrzenie do wnętrza katedry.
Tuż obok katedry stoi pochodząca z XIV w. kaplica św. Michała kiedyś otoczona cmentarzem miejskim z wybudowaną na nim kostnicą. Dlatego też jej patronem patronem jest przewodnik dusz na drugi świat archanioł Michał, którego rzeźbę przedstawiającą ważenie dusz zmarłych umieszczono nad wejściem do kaplicy. 

Kaplica św. Michała na tle Katedry św. Elżbiety.

Miejsce ulubione przez nowożeńców.


Św. Michał waży dusze zmarłych.
W małym parku, sąsiadującym z Kaplicą św. Michała i Katedrą św. Elżbiety umieszczono odlany z brązu monument herbu miasta Koszyce. To najstarszy i zarazem pierwszy herb miejski w Europie, pochodzący z 1369 r. – przedstawia anioła, który rozpościera swoje anielskie skrzydła w roli obrońcy trzymającego herb miasta w swoich dłoniach.

Herb

Po przeciwnej stronie katedry stoi dzwonnica, w której umieszczono ważący 7 ton dzwon „Urban” poświęcony św. Urbanowi – patronowi winogrodników. Co ciekawe pod jej arkadami umieszczono lapidarium – płyty nagrobne, będące dziełami sztuki od epoki wczesnego gotyku po barok. W wieży o wysokości 45 metrów ma siedzibę jedyne na Słowacji Muzeum Figur Woskowych.


Lapidarium


Odnowiony po pożarze dzwon Urban stoi przed dzwonnicą a jego kopia wisi w dzwonnicy.


Co godzinę, o każdej porze roku, rozbrzmiewają w centrum miasta dźwięki wydawane przez dziwną metalową konstrukcję stojącą w parku przy katedrze – „grające drzewo’, urządzenie muzyczne z dwudziestoma dwoma dzwonami, zdobiące park od 1997 r. 


Na czas krótkiego koncertu "grającego drzewa" milknie muzyka fontanny, której dźwięki niosą się po centrum Koszyc. Najlepiej przyjść tu wieczorem gdy woda tryska w rytm muzyki a fontanna dodatkowo świeci kolorowymi światłami.

W głębi Teatr Państwowy.

Grająca fontanna
Na drugim planie Katedra św. Elżbiety.

























Tuż obok fontanny znajduje się budynek Teatru Państwowego, który zaprojektował architekt Adolfa Lang. 

Teatr Państwowy w Koszycach.

Pod drugiej stronie ulicy znajduje  się Hotel Slavia. Kolory i detale przyciągają wzrok. Wystarczy podnieść wzrok do góry.
Hotel Slavia
Hotel Slavia
Hotel Slavia

Tuż za teatrem a więc też niedaleko Hotelu Slavia się znajduje słup morowy poświęcony N. P. Marii z 1723 r. (Immaculata). Stoi on w małym parku z fontanną (a jakże), jako miejsce podziękowań składanych Pannie Marii za pomoc w walce z epidemiami z początku XVIII w. 

Słup Morowy

Ale Koszyce to nie tylko zabytki i atrakcje przy ulicy Hlavnej. Warto zapuścić się w boczne uliczki ukrywające artystyczne i zabytkowe „smaczki” a także kawiarnie i restauracje.

Ulica Parasolek
Na szczęście nie padało.
Najstarsza zachowana w Koszycach synagoga pochodząca z 1883 r.



















A to już inna zrekonstruowana synagoga ortodoksyjna.







Dzwoń dzwoneczku.



Koszyce
Ulica Rzemiosła.

Słowacy są dumni z Andy'ego Warhola.
Dovidenia!