sobota, 16 kwietnia 2016

Cypr. Kourion.

Kourion

Jeśli lubisz starożytne ruiny to Cypr jest odpowiednią miejscem. Nam czas nie pozwolił zobaczyć wszystkiego więc wybraliśmy się tam gdzie mogłoby być ciekawie. Tak trafiliśmy do Kurion. To jedno z największych stanowisk archeologicznych na wyspie, położone w malowniczym miejscu, niedaleko brzegu morza. 
 
Widok z Kourion

Kourion swój rozkwit przeżyło w okresie rzymskim i na początku okresu bizantyjskiego, z których to czasów pochodzi najwięcej odkrytych budowli. Miasto uległo zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 365 r. n. e. i zostało odbudowane tylko częściowo. Dzieła zniszczenia dopełniły późniejsze najazdy Arabów z VII wieku.

Największe wrażenie robi teatr zbudowany w II wieku p.n.e. na południowym krańcu stromego wzgórza. Obecnie odbywają się w nim różnego rodzaju imprezy. W czasach swojej świetności mógł pomieścić 3500 widzów. Zbudowany z masywnych bloków, wyrąbanych ze skał wapiennych. Wapień jest jednak bardzo nietrwałym materiałem budowlanym więc praktycznie żadne ozdoby, kolumny i pozostałe elementy dekoracyjne nie przetrwały upływu czasu. Niemniej widownia otwarta na morze działa na wyobraźnie.

Grecko-rzymski teatr w Kourion.

Dom Eustoliosa pochodzi z V w. n.e. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy budowniczego. Budowla składa się z kompleksu łaźni i szeregu pomieszczeń z mozaikami. 

Dach rozpięty nad stanowiskiem archeologicznym ma na celu ochronę odsłoniętych mozaik.
Dom Eustoliosa - mozaiki.

Dom Eustoliosa - mozaika przedstawiająca kobietę trzymającą w ręku prawdopodobnie przyrząd określający stosowaną ówcześnie miarę długości.
Dom Eustoliosa - mozaika
Dom Eustoliosa - mozaika
Dom Eustoliosa - mozaika ze zwierzętami, będącymi symbolami wcześniejszego chrześcijaństwa.
Dom Eustoliosa - mozaika.
 Ruiny wczesnochrześcijańskiej Bazyliki z V wieku.



 Z ruin bazyliki rozpościera się zapierająca dech panorama.




Dom Gladiatorów swoją nazwę wziął od mozaik przedstawiających walki gladiatorów. Nie wiadomo czy mieszkali w nim gladiatorzy czy tylko tu ćwiczyli.

Dom Gladiatorów.


Rzymskie Nymphaeum (Nimfeum) to budowla poświęcona nimfom wodnym.

Malowniczo położone pozostałości Nymphaeum.


Jest jeszcze forum rzymskie (opustoszałe) wraz z łaźniami (też nikogo nie było) Tylko samotne kolumny na opustoszałym placu.








 Łaźnie pobudzają wyobraźnię na temat higieny mieszkańców.

Sudatorium - łaźnie parowe.
Tepidarium - łaźnie z chłodną wodą.

Frigidarium - basen z zimą wodą.

Spacer wśród rozległych ruin z widokiem na morze i klify pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia, kultury i architektury. Obszar wykopalisk daje wyobrażenie o wielkości i roli tego miejsca w życiu wyspy. Miasto-królestwo. Pewnie miało tak trwać wiecznie. Zostały kamienie i parę kolumn. Cień dawnej potęgi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz